Korytnačka zelenkastá – lat. Testudo hermanni
Korytnačka zelenkastá je najčastejšie zamieňaná za korytnačku žltohnedú. Rozdiely medzi nimi sme popísali v článku o predchádzajúcom druhu. Vo voľnej prírode obýva stepné, krovinaté a skalnaté oblasti, háje a ovocné sady. Jej obživu tvorí opadané ovocie, šťavnaté rastliny, ale aj mäkký hmyz a rôzne rastlinné a živočíšne zvyšky, no nepohrdne ani výkalmi.
V zajatí ju kŕmime čerstvým šalátom, rajčinami, púpavou ako aj ovocím a zeleninou rozličných druhov. Stravu by sme jej mali spestriť o rôzne vitamínové preparáty a zdroj vápniku – sépiovú kosť.
Párenie nastáva v priebehu apríla, kedy sa korytnačky prebúdzajú zo zimného spánku, aby samička zniesla na prelome mája a júna až 5 okrúhlych vajec, z ktorých sa po 105 dňoch vyliahnu mladé jedince. Korytnačky zelenkasté dospievajú vo veku 8. až 12. rokoch života.
Pri chove v zajatí je vhodné korytnačku umiestňovať do výbehu v exteriéri. Keďže v jarných dňoch neznáša popoludňajšie slnko, je nutné jej umožniť skryť sa pred ním. Ak vonkajšia teplota klesne pod 18 °C, treba ju premiestniť do interiéru.
Tento druh sa v zajatí ľahko a pravidelne rozmnožuje.
Fotografia: © BigStockPhoto.com, video: Youtube.com