Terárium pre suchozemské korytnačky
Niekedy sa možno stretnúť s chovom suchozemských korytnačiek voľne na podlahe, priamo v byte. Nie je to však vhodné, ani praktické. Podlahy bytov bývajú chladné a problémom je aj prievan a suchý vzduch. Metabolizmus korytnačiek zapríčiňuje tvorbu špecifického pachu, ktorého sa nedá zbaviť ani pri častom čistení a vetraní.
Pri chove viacerých korytnačiek je vhodné zvoliť samostatnú miestnosť, alebo skleník. Európske druhy korytnačiek môžme chovať aj na upravených loggiách a to buď na jej časti, alebo využijeme celý povrch. V takomto prípade rozdelíme priestor na dve časti, na jednu zasadíme trávu a na druhú nasypeme piesok. Nesmieme zabudnúť na miesto pre úkryt, keďže zvieratá sú na loggii vystavené vplyvom počasia a misku s vodou.
Tropické suchozemské korytnačky chováme v teráriách. Rozmery terária pre korytnačky sa odvodzujú od zamýšľaného počtu zvierat. Pre dva až štyri menšie jedince je vhodné terárium o veľkosti 150 x 100 x 100 cm. Jeho úžitková plocha sa musí priamo úmerne zvyšovať spolu s rastúcou veľkosťou a počtom chovaných zvierat.
Nosná konštrukcia terária môže byť z dreva alebo kovu. Predná stena a strop môže byť zo skla. Ostatné steny môžu byť z iných materiálov, napríklad plech, železo, alebo sklo. Aby sme zabezpečili vhodné prúdenie vzduchu, časť stropu a jedna jeho bočná stena musia byť zo sita. Prístup do terária zabezpečujú posuvné sklá, alebo dvierka. Na dno terária umiestníme piesok. Čistíme ho pravidelne podľa potreby prehrabaním nečistôt a raz do mesiaca ho kompletne obmeníme.
Terárium môžme doplniť vhodnými sukulentmi, alebo epifytnými rastlinami, ktoré musia byť mimo dosahu zvierat. Rastliny zlepšujú mikroklímu v chovnom zariadení a pôsobia esteticky. Terárium vyhrievame a osvetľujeme vhodnou žiarovkou, nemala by však osvetľovať celé terárium.
Fotografia: © BigStockPhoto.com
ono to bude záležať aj od druhu, iné nároky má korytnačka leopardia a iné zase korytnačka zelenkastá, ale pre vytvorenie predstavy to zhruba sedí 🙂