Kajmanka supia – lat. Macrochelys temminckii

Kajmanka supia, lat. Macrochelys temminckii

Kajmanka supia je najväčšia sladkovodná korytnačka na svete a nie je radno sa s ňou zahrávať. Dorastá do veľkosti až 80 centimetrov pri váhe až 100 kilogramov a dožíva sa až 150 rokov. Najťažší jedinec vážil až 183 kg. Žije vo voľnej prírode v kalnej a pomaly tečúcej vode v juhovýchodnej Severnej Amerike (Kansas, Texas, Indiana). Má veľkú, ťažkú hlavu, pancier s tromi pásmi tvrdých a ostrých štítkov. Má sivú, hnedú, čiernu alebo olivovo-zelenú farbu a pancier má obrastený riasami.

Je to dravec, živí sa rybami, žabami a malými korytnačkami no nepohrdne ani zdochlinami. Má veľmi zaujímavú loveckú techniku – leží nepohnute na dne, silné čeľuste má dokorán roztvorené a svojím jazykom ktorý pripomína červíka neustále pohybuje aby nalákala malé rybky. Následne rýchlo zavrie čeľuste a rybu prehltne. Stisk čeľustí je tak silný že môže človeku odhryznúť prst preto musí byť manipulácia s ňou veľmi opatrná a patrí do rúk len skúsenejším chovateľom.

Na dotyk ruky si nikdy nezvykne a hoci pôsobí ležérnym dojmom tak pri útoku je schopná obrovskej rýchlosti ktorú oko ani nestihne zaznamenať preto sa s ňom môže manipulovať len človek ktorý vie ako ju správne uchopiť. Kajmanka supia je v SR zaradená medzi nebezpečné živočíchy, ktorých chov upravuje legislatíva.  Kvôli čeľustiam dostala v krajine pôvodu názov krokodília korytnačka. V zajatí potrebuje dostatočne veľké akvárium ktoré na rozdiel od iných vodných korytnačiek nemusí mať plošinu na vyhrievanie sa, na súš táto korytnačka chodí len v prípade kladenia vajec, zvyšok života leží na dne a číha na korisť. Na spodok akvária je dobré dať piesok s rašelinou a vhodné sú aj vodné rastliny ktoré jej spestria jedálniček, teplota vody by sa mala pohybovať v rozpätí 26 – 27 ° C. Potrebný je filter nakoľko jej druh krmiva zaťažuje vodu a v prípade nedostatočnej filtrácie vody môže pancier zasiahnuť nekróza.

V zajatí ju kŕmime hmyzom, hlodavcami aj čistou svalovinou a občasne ako doplnok môžeme použiť zeleninu (kapusta, šalát). Občasne podávame vitamíny pre vodné korytnačky. Nie je vhodné ju chovať spolu s inými druhmi korytnačiek nakoľko je samotárska a iné druhy požerie. Chov viacerých kusov je možný v prípade že chceme odchovať mláďatá. Pohlavne dospelé sú korytnačky supie vo veku cca 12 rokov a párenie nastáva ako u ostatných korytnačiek skoro na jar. Kladie 10 – 50 vajíčok s veľmi tvrdou škrupinou a veľkosťou 3,5 cm do piesčitého podkladu ale prežije z celkového počtu len polovička mláďat. Mladé korytnačky ktoré sú ihneď samostatné sa liahnu v závislosti od teplôt po 100 – 140 dňoch od znášky.

Autor: Monika Muríňová, fotografia: © Adobe Stock, video: YouTube.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *